Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

Kołobrzeg Prasówki z Kołobrzegu

Planowane kolosalne podwyżki za wywóz śmieci i segregacja śmieci były problemem dyskusji na spotkaniu zarządców nieruchomości z przedstawicielami. Pojawiły się różne propozycje rozwiązań, m.in. wprowadzenie systemu EKO AB czy częściowa segregacja we grupach.

Wspólnoty o problemie sortowania śmieci

 

Przypominamy; już za kilka tygodni niesegregowanie śmieci że stać się luksusem: cena odbioru takich śmieci ma wzrosnąć aż pięciokrotnie – to pomysł uchwały, który już w poniedziałek będzie głosowany przez radnych Rady Miasta. Gdy się okazało, dla przedstawicieli wspólnot, najpoważniejszym faktem jest zdyscyplinowanie wszystkich mieszkańców do sortowania śmieci. Podczas spotkania pojawiły się więc pytania, co zrobić, by ci, którzy dbają o środowisko, nie musieli ponosić odpowiedzialności finansowej za osoby, jakie nie proponują tego wydawać.

– Ludzie będziemy potrzebowaliby zacząć segregować śmieci – mówiła Ewa Pełechata, wiceprezydent do potrzeb gospodarczych.

Dlaczego? Bo, w związku z prowadzoną sukcesywnie od lat, unijną polityką, od 2021 roku nie będzie w ogóle możliwości oddawania odpadów niesegregowanych. – Stoimy pod ścianą – mówił radny Łukasz Zięba – Nie zakłamiemy rzeczywistości, musimy segregować śmieci, musimy nauczyć politykę informacyjną, od przedszkola po seniorów.

Samorządowiec i dyrektor samej ze wspólnot podkreślał, że błędem było ograniczenie przez ubiegłą kadencję rady, ceny za niesortowanie śmieci. – Tym jedynym zniweczyliśmy parę lat pracy. Nauczyliśmy, że niesortowanie się opłaca – mówił Zięba. O potrzebie zastosowania odpowiedniej polityki informacyjnej mówili i inni przedstawiciele wspólnot.

Więcej czasu zajęła również dyskusja nad tzw. systemem EKO AB czyli wprowadzeniem ekodomków, w których osoby pracowniki mogłyby działać odbioru śmieci od mieszkańców i klasyfikowania ich. Według autora systemu inżyniera Andrzeja Bartoszkiewicza, kupi on na odzyskiwanie do 80 procent odpadów komunalnych. Bartoszkiewicz był pracownikiem natrafienia na zaproszenie Macieja Bejnarowicza, lidera klubu PiS w Radzie Miasta. Bejnarowicz już jako kandydat na prezydenta, wskazywał, że tzw. mini PSZOKI mogą być odpowiedzią na temat sortowania braków w centrum.

Też także wtedy wypowiedzenie nie istnieje przecież dobre. Pojawiły się pytania m.in. o usytuowanie ekopawilonów czy liczbę jednostek w nich wykonywających, którą ze powodu na turystyczny charakter miasta, trudno jednoznacznie oszacować. Faktem istnieje również, że ponad ten plan będzie musiał od mieszkańców częściowej segregacji śmieci.

Przypominamy; zapowiadane podwyżki za odbiór odpadów wychodzą ze zwiększenia przez rząd stawek za tzw. korzystanie ze otoczenia, a dodatkowo przyszłorocznego wzrostu wartości m.in. energii elektrycznej.

W udostępnionym przez nas materiale video autorzy prezentują funkcjonowanie systemu EKO AB. A Wy co dbacie o takim podejściu?

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments