Choroby wieku podeszłego

Promocja pieluchy Maszewo

Zachodniopomorskie

Ciało pracownika z ciągiem lat podlega zmianie i osłabieniu. Niedomagania w funkcjonowaniu narządów, niższa sprawność mózgu, brak sił – to raptem niewiele z czynników towarzyszących różnych schorzeniom. Na co najczęściej mają seniorzy?

Promocja pieluchy Lipiany

Choroby wieku starczego to sukces naturalnego procesu, którym jest starzenie się organizmu, jednakże ich spotkanie może przyspieszyć m.in. tryb życia, niezdrowa dieta, ogólne zaniedbanie, uwarunkowania genetyczne itd.

pampersy allegro
pampersy allegro

Osoby starsze często wymagają zrozumienia, cierpliwości i akceptacji, a także kontroli i ochronie w najprostszych czynnościach. Mogą być kłopot np. z zwykłą toaletą – wtedy przydatne będą pieluchomajtki dla dużych – kąpielą, chodzeniem itd. Poniżej najczęściej będące choroby w wieku senioralnym.

Zobacz również promocja pampersy

Nietrzymanie moczu

Na NTM, czyli mimowolne częściowe lub całkowite opróżnianie pęcherza moczowego, cierpią głównie kobiety, ale problem może dotyczyć zarówno mężczyzn. To pewna z najbardziej wstydliwych dolegliwości, o której zwykle żaden senior nie chce rozmawiać. Pewno stanowić objawem chorób układu nerwowego, najczęściej przecież jego podstawą są zaburzenia dróg moczowych.

Promocja pieluchy Lipiany

Zwykle trzeba mieć pieluchomajtki dla dorosłych, ale też wdrożyć odpowiedni plan leczenia – np. środki farmakologiczne, fizjoterapia, trening mięśni Kegla itd.

Osteoporoza

Osteoporoza to następna z chorób występujących głównie w wieku podeszłym wieku. Ryzyko wystąpienia kolei w tkance kostnej rośnie wraz z wiekiem, i pany jest u pań po 50. lub 60. roku życia. Przed menopauzą to estrogeny zabezpieczają przed pojawieniem się osteoporozy, po przekwitaniu poziom hormonów wyraźnie, bo aż o 75 proc., spada. Ubytek masy kostnej składa się z chęcią na złamania, bólami kości itd.

Zaburzenia myśli i choroba Alzheimera

Zapominanie imion, nazw sprawie oraz zdarzeń, kłopoty z koleją pewnych wydarzeń lub przypomnieniem sobie adresu czy nazwiska są mniej ważne, jeśli stary jest pod stałą opieką. Gdy pozostanie jeden i zapomni ważnych rzeczy – np. wyjdzie z domu bez zamknięcia go na klucz, odkręci gaz, wyjdzie tenże na miasto oraz nie będzie znał wrócić – pewno się to przygotować tragicznie. Zaburzenia świadomości to wielka i zła dolegliwość, często – mimo iż nie zawsze – towarzysząca chorobie Alzheimera. Może więc istnieć jednak także otępienie, uszkodzenie mózgu, które ogranicza jego pozycję. Zaburzenia te mogą prowadzić np. depresji.

Nadciśnienie tętnicze

To schorzenie układu sercowo-naczyniowego występuje zwłaszcza u pań po 65. roku życia – narzeka na nie aż 75 proc. seniorów. U wielu pacjentów nadciśnienie długo nie daje żadnych objawów, szczególnie w początkowym stadium. Choroba jest wynikiem procesów przebiegających w naczyniach tętniczych w wagę starzenia się organizmu. Wyróżniamy wiele czynników, jakie mogą doprowadzić lub zaostrzyć przebieg choroby, m.in. otyłość, nieodpowiedni tryb rośnięcia a niska dieta, brak aktywności fizycznej, spożywanie wielkich miary alkoholu, lecz również uwarunkowania genetyczne. Tak jak najwcześniej zadbać o ochronę, czyli zmienić sposób życia i dietę, a także minimalizować działanie czynników ryzyka nadciśnienia tętniczego i brać preparaty obniżające ciśnienie.

Cukrzyca

Badania dowodzą, że szczyt zachorowań na cukrzycę typu 2 to przedmiot osób około 60. roku życia. W podeszłym wieku cukrzyca może funkcjonować bez widocznych objawów. Istnieją zawsze czynniki zwiększające ryzyko wystąpienia choroby u seniorów – to m.in. nadwaga lub otyłość (głównie typu brzusznego), niska aktywność fizyczna, upośledzenie pracy nerek oraz wątroby.

Zobacz źródło artykułu Choroby wieku podeszłego

 

Promocja pieluchy Lipiany

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments