Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

Aktulności artykuły Informacje

Używana przez niemal dwa mln Polaków cierpiących na cukrzycę metformina że zajmować w sobie silnie trujący związek chemiczny między innymi podawany szczurom w punktu wywołania u nich wad nowotworowych – ujawnia „Dziennik Gazeta Prawna”.

Leki na cukrzycę zanieczyszczone, mamy LISTĘ. Sztab kryzysowy w resorcie zdrowia

 

Informację potwierdziliśmy w dwóch niezależnych z siebie źródłach. Potrzeba jest szeroka. W środę rano eksperci Europejskiej Agencji Leków będą rozmawiali z przedstawicielami wszystkich państw członkowskich Unii Europejskiej. Także na środę rano w naszym Ministerstwie Zdrowia zaplanowano posiedzenie sztabu kryzysowego. Pojawić zawierają się krajowi konsultanci w określonych branżach medycyny, eksperci Narodowego Instytutu Leków, Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych oraz Owoców Biobójczych.

– Przystępujemy do potrzeby bardzo poważnie. Dziś po południu dowiedzieliśmy się o zagrożeniu. Już jutro najlepsi eksperci w Polsce rozważą, co robić dalej – informuje nas źródło z Ministerstwa Zdrowia. U samego z własnych konsultantów potwierdziliśmy, że pozostał w porządku „bardzo nagłym” wezwany do Warszawy.

O leku

– Metformina to szczególnie atrakcyjny lek stosowany przy cukrzycy typu II i stosowany przez wielką liczbę pacjentów. Z wielu lat powtarza się o tej podstawy jako doskonałym leku przedłużającym życie, odmładzającym, zapewniającym długowieczność – a dlatego nie tylko leczącym cukrzycę – wskazuje prof. Zbigniew Fijałek z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dyrektor Narodowego Instytutu Leków w latach 2005–2015.

Kilkanaście leków może istnieć zanieczyszczonych rakotwórczą substancją. MAMY LISTĘ

Uczy się, iż w Polsce używa ją zawsze ok. 1,8 mln pacjentów. Poza cukrzykami, również pacjentki leczące zespół policystycznych jajników.

– Metformina jest już najkorzystniejszą i najważniejszą substancją stosowaną do leczenia cukrzycy typu II, używaną ale i często przy leczeniu cukrzycy rodzaju I. Z paru lat leki z ostatnią substancją czynną są prawdziwy renesans. Odkryto skoro jej złe właściwości lecznicze – potwierdza prof. Rajmund Adamiec, dolnośląski konsultant ds. diabetologii.

O zanieczyszczeniu

Z swoich danych wynika, że zanieczyszczenie stwierdzono niezależnie z siebie w dwóch miejscach: w Azji zaś w Niemczech. Dotyczy produkcji substancji w chińskich fabrykach, które dostarczają w środki niemal wszą Europę. Szkodliwą substancją jest N-nitrozodimetyloamina (NDMA). To toksyczny związek chemiczny. Jest niezwykle groźny dla wątroby. Pamięta same działanie rakotwórcze. NDMA jest wstrzykiwane szczurom, by przyspieszyć u nich wzrost choroby nowotworowej.

GIF wraca z aptek popularny syrop na kaszel

Samo z naszych źródeł wskazuje, że wartości w przebadanych lekach z metforminą przekroczone zostały kilkukrotnie. Drugie, że kilkunastokrotnie. Co zatem wypowiada w pracy?

– Nie uświadczymy nagłych zgonów. Potrafi się ale za kilka lat okazać, że odporni na pozór ludzie zaczną kończyć na nowotwory właśnie wskutek przyjęcia dużej miary NDMA – wyjaśnia prof. Zbigniew Fijałek.

O tym co dużo

Zarówno Europejska Agencja Leków, jak również Ministerstwo Zdrowia, nie komentują na razie oficjalnie sprawy. Słyszymy, że pora na oficjalne przykłady będzie po zdecydowaniu na forum unijnym zharmonizowanych działań. W dziale zdrowia słyszymy, że trzeba podejść do sytuacji poważnie, zarazem natomiast nie wywołując wśród ludzi paniki.

Co to powinni spełniać cukrzycy zażywający metforminę?

– Iść jak prosto do własnego lekarza rodzinnego. Ten i, w relacji od wydanych przez władzę publiczną zaleceń, podejmie decyzję co dużo. Prawdopodobne jest przestawianie chorych na drugie środki. Na wesele diabetologicznych leków nie brakuje, choć są z reguły mniej wygodne w stosowaniu od metforminy – wyjaśnia Michał Sutkowski, członek zarządu Kolegium Lekarzy Domowych w Polsce.

Popularny lek na nadciśnienie wycofany

Tyle że – jak z zmian zauważa Marek Tomków, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej – leków nie brakuje tylko w teorii. W działalności aptekarze nadal zmagają się z niedoborami. Jego oddaniem jeśli zostanie podjęta decyzja o wstrzymaniu leków z metforminą w toku, 1,8 mln Polaków zostanie odizolowanych od leczenia z dnia na dobę. Poprawienie ich na drugie materiały lecznicze może istnieć ciemne i zdrowotnie, i organizacyjnie. Bezpośrednio w świecie w Europie nie ma aż tylu opakowań leków.

– Wstrzymanie lub skasowanie tych leków z sektora europejskiego – co jest niczym daleko praktyczne – może istnieć tematem dla milionów polskich pacjentów. Taki scenariusz dla substancji takiej jak metformina ujawnia się przerażający – uważa Marek Tomków.

Środki na naszym rynku zawierające metforminę:

 

Avamina (tabletki powlekane)
Avamina SR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Etform (tabletki powlekane)
Etform 500 (tabletki powlekane)
Etform 850 (tabletki powlekane)
Formetic (tabletki powlekane)
Glucophage 500 (tabletki powlekane)
Glucophage 850 (tabletki powlekane)
Glucophage 1000 (tabletki powlekane)
Glucophage XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metfogamma 500 (tabletki powlekane)
Metfogamma 850 (tabletki powlekane)
Metfogamma 1000 (tabletki powlekane)
Metformax 500 (tabletki)
Metformax 850 (tabletki)
Metformax 1000 (tabletki powlekane)
Metformax SR 500 (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)
Metformin Bluefish (tabletki powlekane)
Metformin Galena (tabletki)
Metformin Vitabalans (tabletki powlekane)
Metifor (tabletki)
Siofor 500 (tabletki powlekane)
Siofor 850 (tabletki powlekane)
Siofor 1000 (tabletki powlekane)
Symformin XR (tabletki o przedłużonym uwalnianiu)

Źródło: mp.pl

Zobacz również abc apteki

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments