Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć (2012)

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Recz

Zachodniopomorskie

Efektowny początek – Alfred Hitchcock powiedział kiedyś, że pewny film powinien zacząć się od trzęsienia ziemi, a później napięcie powinno tylko być. Tej podstawy z pewnością zatrzymywał się także Patryk Vega w filmie „Hans Kloss. Stawka wyższa niż śmierć”. Obecnie na wstępu okrutni naziści posiedli niezwykle cenny skarb w kwestie Bursztynowej Komnaty, który wywołał w nich pełne najgorsze instynkty.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Gryfino

Mrożące krew w żyłach spojrzenie Wojciecha Mecwaldowskiego w siły Ringlego zwiastuje pełny napięcia i nerwowego oczekiwania charakter historii podawanej w filmie. Już od początku wybuchów i istnego morza naturze nie brakuje. Dla widzów lubiących czuć dreszczyk emocji i efektowne zwroty akcji film Patryka Vegi z pewnością posiada niezwykle ładną i dość oryginalną propozycję.

klik i ogladaj film

Historia pełna zagadek

Wojenny film sensacyjny Patryka Vegi porusza temat poszukiwania zaginionego, zrabowanego przez nazistów skarbu, na którego poszukuj wpada wybitny agent polskiego wywiadu Hans Kloss. Bursztynowa komnata to jedna spośród najbardziej interesujących tajemnic dotyczących II Wojny Światowej. Nie obywa się oczywiście bez trudności, które są spowodowane m. in. przez działania dawnego znajomego głównego bohatera – Hermanna Brunnera. W całej sceny z udziałem przystojnego asa wywiadowczego nie mogło zabraknąć i dobrych osób i problemu miłosnego. O względy mężczyzny rywalizują piękna Ingrid Heiser (Anna Szarek) oraz młodziutka Elsa Krause (Marta Żmuda – Trzebiatowska).

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Gryfino

Solidne podstawy

Scenariusz do filmu został uczyniony na dowodach „Stawki większej niż bycie” Andrzeja Zbycha. Emitowany w latach sześćdziesiątych serial stanowi wielką legendę polskiej popkultury. Patryk Vega jako reżyser musiał się zmierzyć z niezwykle trudnym zadaniem jakim było nakręcenie kolejnych przygód najbardziej modnego asa polskiego wywiadu. Warto zobaczyć, że dodatkowym ograniczeniem prawdopodobnie stanowić wiek reżysera – stanowi on młodszy od nowego serialu o wszą dekadę. Mimo wszystko, Patryk Vega wraz z Władysławem Pasikowskim, który był ważny za scenariusz do filmu świetnie poradzili sobie ze założeniem kolejnej relacji z udziałem Hansa Klossa. Sprawę jest utrzymana w spokoju legendarnego serialu, jednak posiada ona wielu elementów tego kina. Nie wyszło w nim moc spektakularnych efektów specjalnych jak również silnych, zaskakujących zwrotów akcji.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Gryfino

Dwubiegunowa akcja

Ciekawym zabiegiem ożywiającym akcję obrazu jest wykonanie przez scenarzystów przeskoku pomiędzy latami młodości głównego bohatera, w których zarządzał on chodzenia Bursztynowej Komnaty a spotkaniem Hansa Klossa z Brunnerem w jasnej Hiszpanii w latach 70. Do retrospekcji wydarzeń użyto ciekawego zabiegu stopniowego przyciemniania ekranu. Dzięki temu pytania minionych lat 40 przywoływane pomiędzy wydarzeniami ważnymi nie zlewają się spośród nimi. Taki sposób nadaje filmowi i niepowtarzalnego klimatu.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Gryfino

Znakomita obsada

W filmach Patryka Vegi nie nie brakuje popularnych oraz cenionych aktorów. Młode pokolenie aktorów poradziło sobie całkiem nieźle, choć na najgodniejszą uwagę zasłużyła oczywiście stara gwardia aktorska. Wielcy z serialu Stanisław Mikulski i Emil Karewicz jako Kloss i Brunner powracają na ekran w zdrowym stylu. Panowie mimo zaawansowanego wieku pokazali, że zazwyczaj są w świetnej formie. Co daleko, można postawić stwierdzenie, że starsze pokolenie aktorów nieco przyćmiło odtwórców głównych bohaterów w młodym wieku (Tomasz Kot oraz Piotr Adamczyk).

Odejście od schematu

„Hans Kloss. Stawka wyższa niż śmierć” nie jest wyjątkowym filmem przypominającym inne produkcje Patryka Vegi. Reżyser jest częsty raczej z bycia bezkompromisowych obrazów środowiska policyjnego. Wbrew tego, że zarówno czas jak również tematyka filmu znacząco odbiega od reszty produkcji, to fani Vegi z pewnością się nie zawiodą. Można śmiało stwierdzić, że ukazanie na ważnym ekranie nowych przygód Hansa Klossa powiodło się. Film stanowi ważny szacunek dla legendarnego serialu z lat sześćdziesiątych.

Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć Gryfino

źródło artykułu Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć

0 0 votes
Daj ocenę
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments